وبلاگ

دسامبر 4, 2018

بادکنک و انواع بادکنک

بادکنک چیست؟

بادکنک کیسه‌ای است کِشی که با با نواع مختلف گازها مانند هوا، هیدروژن، هلیوم و نیتروژن پر می شود. تاریخچه تولید بادکنک به قرن 17 میلادی توسط کشیش پرتغالی به نام بارتولومو دگوسماو (Bartolomeu de Gusmão) باز می گردد .
بادکنک های دارای کاربردی های متفاوتی می باشند از جمله می توان به استفاده از بادکنک های تبلیغاتی در مراسم ها و جشن ها، هواشناسی، فعالیت های نظامی و یا ترابری نام برد.

انواع بادکنک های تبلیغاتی

بادکنک لاتکس

بادکنک لاتکس از نوعی ماده لاستیکی بنام لاتکس ساخته می‌شود. لاتکس ماده‌ای است که بطور طبیعی خاصیت کشسانی دارد و برای ساخت محصولات مختلف از رنگ تا دستکش آشپزخانه استفاده می‌شود. در مورد بادکنک‌ها برای تولید اشکال متنوع جهت بادکنک آرایی ؛ گازهای مختلف اعم از هوای معمولی یا گازهایی مثل هلیوم استفاده می‌شود.
بادکنک های لاتکس گرد (دایره ای) شناخته شده ترین نوع بادکنک ها هستند که همه ما آنها را دیده ایم اما اسم آن را به نام لاتکس گرد (Rounded Latex) نمی شناسیم و اغلب به آنها می گوییم بادکنک های ساده.

همان طور که از اسم این بادکنک ها پیداست جنس آنها از لاتکس است.
بادکنک های امروزی ازماده بسیار کشسانی که از شیره درخت بلوط گرفته می شود ، ساخته می شوند . این درخت ابتدا در جنگل های استوایی آمریکای جنوبی یافت می شد و سپس از طریق برزیل به اروپا نیز برده شد و امروزه در بسیاری از کشورهای گرمسیری کشف شده ، اولین بادکنک لاتکس در سال 1847 توسط جی . جی . اینگرام درلندن ساخته شد ولی بعدها در دهه 1930 به تولید انبوه رسید .

ازآنجا که لاتکس ماده ای 100% طبیعی است ، در اثر نور خورشید و آب از بین می رود . این روند از زمانی که بادکنک باد می شود تقریبا به سرعت شروع می شود و هر چه بیشتر در معرض نور خورشید باشد ، این فرآیند سریعتر پیش می رود .

اولین نشانه های این روند بعد از یک ساعت قابل مشاهده هستند به طوری که رنگ بادکنک شیری رنگ می شود که ا صطلاحا اکسیده شدن نامیده می شود ، تحقیقات نشان می دهد که در شرایط محیطی مشابه ، عمر بادکنک به اندازه عمر برگ درخت بلوط است .

بادکنک فویلی

بادکنک فویلی یکی از بهترین محصولات جهت تزئین جشن‌های شما می‌باشد با این دسته از بادکنک‌ها شما می‌توانید اتاق تولد خود را بسیار خاص‌تر و زیباتر دیزاین کنید. بادکنک فویلی و تزئین جشن با این دسته از بادکنک‌ها امروزه بسیار رواج پیدا کرده و جذابیت زیادی برای افرادی دارد که تم خاصی را برای جشن خود در نظر گرفته‌اند.
در اواخر 1970 بادکنک های گران تر و بادوام تری تحت عنوان بادکنک فویلی ساخته شد . تکنولوژی استفاده از روکش با آلیاژ فلز روی ورقه های پلاستکی که مستقیما از تحقیقات فضایی ناسا مشتق می شد باعث ساخت بادکنک فویلی شد . این بادکنک از ورقه های نایلون که روی آن با پلی اتیلن و روی دیگر آن بالایه نازکی از آلیاژ فلز پوشیده می شود ، ساخته می شود .

این بادکنک ها سبک هستند که این مساله باعث افزایش حالت شناوری آنها می شود . آنها کش نمی آیند درنتیجه طرح های رنگارنگ روی آنها دراثر باد کردن به هم نمی ریزند .

بادکنک حبابی ( بابلز )

بادکنک لاستیکی اولیه توسط مایکل فارادی در سال 1824 اختراع شد . وی که برروی هیدروژن آزمایش انجام می داد ، دو ورقه گرد لاستیکی را روی هم قرار داد و لبه های آن را پرس کرد و درونش را با هیدروژن پرکرد .

بادکنک هلیومی

درابتدا از گاز هیدروژن برای باد کردن بادکنک استفاده می شد ولی از آنجا که هیدروژن بسیار قابل اشتعال است از سال 1922 استفاده از هیدروژن ممنوع شد و به جای آن گاز هلیوم را جایگزین کردند .

هلیوم ، گازی غیرسمی ،سبک ، غیر قابل اشتعال است که به صورت وسیع درزمین و همچنین زیرزمین یافت می شود . بادکنک های پرشده با گاز هلیم ،حالت شناوری خود را تنها تا یک روز يا کمی بیشتر حفظ می کنند . هلیوم ازمنافذ ریز لاتکس عبور می کند . زیرا اتم های هلیوم ازاین منافذ کوچکترند .

استفاده از یک نوع ژل باعث می شود تا حدودی این منافذ بسته شوند و هلیوم بیشتر در بادکنک باقی بماند . بادکنک فویلی و پلاستیکی (بابلز) منافذ کمتری دارند و درنتیجه می توانند بین 5 روز تا 4 هفته ( بسته به سایز و مواد اولیه در ساخت آنها ) در هوا معلق بمانند .

تحقیقات نشان می دهد بادکنک هایی که در هوا رها می شوند اگر به درستی گره خورده باشند و سالم باشند ، تا جايي بالا می روند که منجمد می شوند و به شکل اسپاگتی ، رشته رشته شده ، ازهم می پاشد و به زمین بر میگردد. و اگرحیوانات به طور اتفاقی این تکه های نرم را می خورند ، تحقیقات نشان می دهد که این قطعات بدون آسیب رساندن به حیوان ، ازسیستم گوارشی آن ها می گذرد و دفع می شود .

بادکنک ماری ( شکل سازی )

در اواخر دهه 1950 کارخانه های بسیاری شروع به ساخت بادکنک هایی با قابلیت تاباندن کردند. این بادکنک ها بسیار بلند بودند و به فرد این امکان را می داد تا گره و پیچ های بسیاری دریک بادکنک ایجاد کند . مخترع ساخت حیوان با یک بادکنک مشخص نیست ولی تلاش او باب جدیدی به سوی هنری جدید را باز کرد .

انواع سایز بادکنک

بادکنک های لاتکس گرد در سایزهای مختلفی از 12 سانتی متر (5 اینچ) تا نود سانتی متر ( سه فوت) نیز عرضه می شوند.

در تصویر بالا سایز های مختلف بادکنک ها برحسب سانتی متر و اینچ آورده شده است.

همانطور که در تصویر مشاهده می شود سایز های 75 و 90 سانتی متری کاملا کروی هستند، البته در بازار بادکنک های سایزهای 40 سانتی متری نیز به صورت کروی یافت می شوند.

انواع رنگ های بادکنک

بادکنک رنگی براق

این دسته از بادکنک های لاتکس به صورت رنگی و شفاف هستند که زمانی که باد می شوند ما قادر هستیم که اجسام پشت آنها را ببینیم. در انگلیسی به این بادکنک ها jewel color یا jeweltone color نیز می گویند که به معنی رنگ جواهری است. در زیر تصویر مدل های مختلف این نوع از بادکنک ها رو می بینید.


بادکنک رنگی مات

این دسته از بادکنک های لاتکس دارای رنگ های مات هستند یعنی به هیچ وجه شفاف نیستند و نمی توان پشت آنها را دید. رنگ ها مات دارای دو زیر دسته رنگ های استاندار و رنگ های فشن هستند که در دو تصویر زیر مشاهده می فرمایید.

بادکنک مات استاندارد:

بادکنک مات فشن :


بادکنک رنگی براق

دسته دیگر بادکنک های رنگی براق یا درخشان هستند، بادکنک های این دسته هم می توانند شفاف باشند و هم می توانند غیر شفاف باشند اما به صورت عمده بادکنک های براق غیر شفاف هستند و از میان آنها چیزی قابل دیدن نیست. در زیر تصویر این بادکنک ها را می بینید.


بادکنک متالیک

این دسته از بادکنک ها که آنها را متالیک می نامند مانند بادکنک های براق ، درخشان هستند و البته غیر شفاف هستند اما به هیچ وجه شبیه بادکنک های براق نیستند و درصد انعکاس نور در آنها بسیار بیشتر از بادکنک های براق هست. این دسته از بادکنک ها علیرغم ظاهر بسیار زیبا و شیکی که دارند، تنوع رنگی زیادی نداشته و محدود به چند رنگ بیشتر هستند.

بادکنک رنگ پاستل

دسته دیگر بادکنک هایی هستند که رنگ های پاستیلی صدفی دارند که در تصویر زیر مشاهده می فرمایید.

بادکنک نئون


بادکنک رنگین کمانی

دسته پایانی در دسته بندی رنگ های بادکنک های لاتکسی رنگ های آبنابتی یا رنگین کمانی هستند که هر دو اسم برای آنها به کار می رود. همان طور که در عکس زیر می بینید در این نوع از بادکنک ها رنگ ها مانند رنگین کمان یا آبنبات های که رنگ های مختلف در هم تنیده است می ماند.

لوازم مورد نیاز برای بادکنک آرایی

1- حلقه های بادکنک یکی از لوازم بادکنک هستند، اگر خواستید بادکنک های باد شده بصورت معلق قرار بگیرند باید از حلقه های فلزی بادکنک استفاده شود.

2- تلمبه بادکنک یکی دیگر از لوازم بادکنک است، باد کردن بادکنک در حجم زیاد کاری دشوار است و نیاز به تلمبه مخصوص باد کردن بادکنک دارد.

3- روبان یا نوارهای رنگی زیبایی که در انتهای بادکنک بسته شده و نمایی زیبا به بادکنک ها می دهند.

4- گاز هلیوم نیز جزء لوازم بادکنک به حساب می آید، یکی از راه ها برای معلق نگه داشتن بادکنک در هوا، باد کردن بادکنک با گاز بی خطر هلیوم است.

5- چسب دو طرفه نیز جزء لوازم بادکنک محسوب می شود، برای مثال اگر بخواهید بادکنک های عددی یا حروف را روی سطحی بچسبانید باید از چسب دو طرفه بادکنک استفاده نمایید.

بادکنک آرایی
About fanoosads
سلام و عرض ادب، با تشکر از اینکه از مجموعه تبلیغاتی فانوس بازدید نموده اید. تیم تبلیغاتی فانوس با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تولید و عرضه انواع هدایای تبلیغاتی ، چاپ افست، چاپ دیجیتال، چاپ سابلیمیشن و طراحی سایت بهترین خدمات را برا بهبود و توسعه هر چه بیشتر کسب و کار شما ارائه می دهد.

Leave a Reply